Beveik 80 kandidatų jau apsisprendė: atsisakė rinkimuose siekto tarybos nario mandato

2015-03-25

Savivaldybių tarybų rinkimuose iškovoto mandato nereikia 70-iai kandidatų. Dar aštuoni kandidatai, turėję pagal sąrašus eilėje užimti partijų kolegų vietas tarybose, mandato taip pat atsisakė.

Beveik 80 kandidatų jau apsisprendė: atsisakė rinkimuose siekto tarybos nario mandato

Tad 78 kandidatai, turėję tapti 30-ies iš 60 savivaldybių tarybų nariais, šių pareigų atsisakė. Tai paaiškėjo kovo 25 dieną vykusiame Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) posėdyje.

Pripažinta, kad 70 naujai išrinkti savivaldybių tarybų nariai netenka tarybos nario mandato pagal rašytinius pareiškimus dėl jo atsisakymo. VRK taip pat pripažino, kad porinkiminiame kandidatų į savivaldybės tarybos narius sąraše įrašyti 8 kandidatai praleidžiami eilėje pagal jų rašytinius pareiškimus dėl mandato atsisakymo. VRK patvirtino 78 kandidatus, įrašytus porinkiminiame kandidatų sąraše, kurie gaus savivaldybių tarybų narių mandatus vietoj jų atsisakiusių kandidatų.

Pagal savivaldybes, daugiausia tarybos nario mandato atsisakė Lazdijų (9), Kauno (6), Akmenės (5), Ignalinos, Plungės, Utenos ir Vilkaviškio (po 4) bei Pasvalio (3) rajonuose.

Pagal partijas, daugiausia tarybos nario pareigų užimti nepanoro kandidatų, iškeltų Socialdemokratų partijos (25), Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (17), Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (11), Liberalų sąjūdžio (9).

Šiame sąraše yra ir septyni Seimo nariai. Klaipėdos miesto taryboje nedirbs Irina Rozova (partija „Rusų aljansas"), Klaipėdos rajono – Eugenijus Gentvilas (Liberalų sąjūdis), Kretingos rajono – Jolita Vaickienė, Mažeikių rajono – Kęstutis Bartkevičius, Šilalės rajono – Remigijus Žemaitaitis, Vilniaus miesto – Petras Gražulis (visi keturi – iš partijos „Tvarka ir teisingumas") ir Šarūnas Gustainis (Liberalų sąjūdis). Tiesa, pastarasis sostinės tarybos nario mandato atsisakė, nes kovo 1 d. vykusiuose naujuose Seimo rinkimuose vienmandatėje Žirmūnų rinkimų apygardoje per pakartotinį balsavimą kovo 15 d. pranoko savo varžovę.

VRK posėdžio metu buvo gauti dviejų mandato atsisakančiųjų prašymai – į Palangos miesto savivaldybės tarybą išrinktų Akvilės Kilijonienės ir Vytauto Korsako, kurie rinkimuose buvo įrašyti į TS-LKD sąrašą.

Iš šiemet išrinktų savivaldybių tarybų narių 143 ėjo pareigas, nesuderinamas su tarybos nario pareigomis. VRK posėdyje jos pirmininkas Zenonas Vaigauskas sakė, kad atsisakančiųjų mandato šiemet yra gerokai mažiau – per ankstesnius rinkimus tokių būdavo apie 300. Komisijos vadovo nuomone, tam įtakos neabejotinai turėjo tokiems kandidatams taikomas dvigubo dydžio užstatas.

Išrinkti savivaldybių tarybų nariai ir merai privalo atsisakyti einamų pareigų, kurios yra nesuderinamos su tarybos nario pareigomis. Padaryti tai, pranešant VRK, privaloma likus 10 dienų iki savivaldybės tarybos pirmojo posėdžio dienos. Išrinktas savivaldybės tarybos narys taip pat gali atsisakyti ir tarybos nario mandato – irgi tokiu pat terminu. Apsisprendimas atsisakyti mandato VRK paduodamas asmeniškai arba išsiunčiant notaro patvirtintą pareiškimą. Jeigu į tarybą išrinktas asmuo laiku VRK nepraneša, kad jis atsisako pareigų, nesuderinamų su tarybos nario pareigomis, VRK ne vėliau kaip 7 dienos iki savivaldybės tarybos pirmojo posėdžio priimtu sprendimu panaikina šio savivaldybės tarybos nario mandatą ir pripažįsta jį kitam tarybos nariui.

Savivaldybės tarybos nario pareigos yra nesuderinamos su Respublikos Prezidento, Seimo nario, Europos Parlamento nario, Vyriausybės nario pareigomis, su kai kuriomis Vyriausybės įstaigos ar įstaigos prie ministerijos pareigomis. Be to, jos nesuderinamos su tos kadencijos savivaldybės mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo pareigomis, savivaldybės kontrolieriaus ar kontrolieriaus tarnybos valstybės tarnautojo pareigomis, su administracijos direktoriaus ir jo pavaduotojo, kitomis pareigomis, kurių sąrašas numatytas Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme.