Apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė nepaisė rinkimų agitacijos draudimo

2015-02-19

Anykščių rajono savivaldybės rinkimų komisija iš pareigų atleido Sonatą Balienę. Dabar jau buvusi Ažupiečių apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė dalyvavo televizijos diskusijų laidoje, būdama vieno iš kandidatų į merus palaikymo komandoje.

Vasario 11 d. Vilniuje, „Lietuvos ryto" televizijoje buvo filmuojama rinkimų debatų laida, skirta kandidatams į Anykščių rajono savivaldybės merus. Pakviesta vieno iš kandidatų, Socialdemokratų partijos iškeltam Dainiui Žiogeliui, į sostinę nuvyko ir S. Balienė. Laida į eterį išėjo vasario 14 d. (žiūrėti ČIA). Tarp minėto kandidato palaikymo komandos narių anykštėnai atpažino ir S. Balienę.

Savivaldybės tarybų rinkimų įstatymas draudžia rinkimų komisijos nariui ar pirmininkui bet kokią rinkimų agitaciją ar kitokius mėginimus paveikti rinkėjų valią. Rašytinį pasižadėjimą, kai buvo paskirta vadovauti apylinkės rinkimų komisijai, davusi S. Balienė šią įstatymo nuostatą pažeidė. Tokį pažeidimą padaręs asmuo atleidžiamas iš rinkimų komisijos ir gali būti patrauktas atsakomybėn.

Šią savaitę S. Balienės elgesys buvo svarstomas Anykščių rajono savivaldybės rinkimų komisijos posėdyje. Pasak S. Balienės, vasario 10-osios vakare jai paskambinęs kandidatas į merus D. Žiogelis ir paprašęs kitą dieną vykti su juo į rinkimų debatų laidos filmavimą televizijos studijoje. Moteris sutiko prisijungti prie socialdemokratų komandos tokioje laidoje.

Savo paaiškinime S. Balienė teigia nemaniusi, jog rinkimų komisijos nariams negalima dalyvauti tokiose laidose. Moteris tvirtino nė neįtarusi, kad toks pasyvus jos dalyvavimas laidoje galėtų būti vertinamas kaip rinkimų agitacija. „Provincijoje agitaciją mes suprantame kitaip (neagituoti, nedalinti rinkimų medžiagos)", – reziumuoja S. Balienė.

Šie savivaldos rinkimai S. Balienei – toli gražu ne pirmieji. Tačiau sukaupta patirtis vis dėlto neleido teisingai įvertinti situacijos ir priimti logiško ir teisingo sprendimo. Tačiau stebina ir kitkas. Vienas iš motyvų, padėjusių apsispręsti dalyvauti rinkimams skirtoje laidoje, – S. Balienės supratimas, kad ji... niekur nedirbanti. Bent jau taip moteris rašo savo paaiškinime: „Mane kvietė todėl, kad aš šiuo metu niekur nedirbu, nereikia atsiprašinėti iš darbo ir t. t.". Taip ji vertino savo, apylinkės rinkimų komisijos pirmininkės, pareigas.

Vasario 17 d. Anykščių rajono savivaldybės rinkimų komisija iš šių pareigų S. Balienę atleido.