Apie 500 apylinkių rinkimų komisijų jau baigė dalyti rinkėjų korteles

2015-02-17

Iki savivaldos rinkimų likus mažiau kaip dviem savaitėm, beveik 900 tūkst. rinkėjų jau gavo rinkėjų korteles.

Apie 500 apylinkių rinkimų komisijų jau baigė dalyti rinkėjų korteles

Daugelis Lietuvos gyventojų mėgavosi ilguoju savaitgaliu, ilsėjosi ir šventė. Tuo tarpu šios trys vasario dienos buvo itin karštos apylinkių rinkimų komisijoms. Jų nariai, išnešiojantys rinkėjų korteles, tikėjosi, kad daugelį rinkėjų jiems pavyks rasti namuose. Deja, maždaug dešimtadalio rinkėjų nerado.

VRK vasario 18 d. 11 val. duomenimis, apylinkių komisijų nariai aplankė pas maždaug 993,7 tūkst. (38,5 proc.) rinkėjų. Tačiau nerimą kelia tai, kad 10,3 proc. (per 102 tūkst.) jų nepavyko rasti namuose ir įteikti kortelių. Pušų rinkimų apylinkėje (Neringos savivaldybė) nerasta 45 proc., Juodpetrių (Tauragės r.), Grybėnų (Ignalinos r.) ir Mockaičių (Kelmės r.) – apie 20 proc. rinkėjų.

Rinkėjų kortelės jau įteiktos 497-iose rinkimų apylinkėse – ketvirtadalyje iš Lietuvoje esančių.

Vasario 18-osios duomenimis, pageidavimą balsuoti namuose yra išreiškę daugiau kaip 41 tūkst. rinkėjų, o balsuoti kitoje nei yra deklaravę savo gyvenamąją vietą apylinkėje – beveik 3 tūkst. rinkėjų.

Kovo 1 d. vyksiančiuose savivaldos rinkimuose savivaldybių teritorijos yra suskirstytos į 2004 rinkimų apylinkes. Ankstesni, 2011 metų, savivaldybių tarybų rinkimai vyko 2016-oje rinkimų apylinkių.

Gyventojų registro duomenimis, savivaldybių tarybų rinkimuose į išankstinius rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašus yra įrašyta beveik 2,582 mln. rinkėjų. (Praėjusiuose savivaldos rinkimuose galutiniuose rinkėjų sąrašuose buvo beveik kaip 2,638 mln. rinkėjų.) Iš jų beveik 22 tūkst. rinkėjų yra Lietuvoje gyvenantys kitų valstybių piliečiai: per 4 tūkst. – ES, apie 17,5 – kitų valstybių. Dar apie 1,5 tūkst. rinkėjų, kuriems sukaks 18 metų, bus įrašyti į atitinkamų rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašus per galimą pakartotinį balsavimą renkant merus kovo 15 d.

Išankstiniais duomenimis, rinkimų teisę artėjančiuose savivaldos rinkimuose turi iš viso 2,682 mln. rinkėjų. Iš jų apie 126 tūkst. rinkėjų šiuo metu yra įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą (deklaravę gyvenamąją vietą prie konkrečios savivaldybės). Pagal nustatytą tvarką, pateikę prašymą jie galės būti įrašomi į atitinkamos savivaldybės rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą.

Beveik 232 tūkst. Lietuvos Respublikos piliečių yra deklaravę, kad išvyko į užsienį. Rinkėjai, kurie nėra deklaravę gyvenamosios vietos Lietuvoje, nelaikomi nuolatiniais atitinkamos savivaldybės gyventojais ir neturi teisės rinkti savivaldybių tarybų narių. Tokią teisę jie įgytų, jeigu įstatymo nustatyta tvarka deklaruotų gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje.

Likus iki rinkimų ne daugiau kaip septynioms dienoms, išankstiniai rinkėjų sąrašai su juose padarytais ir VRK nustatyta tvarka pripažintais pakeitimais bus patvirtinami kaip galutiniai.

Išankstiniais duomenimis, daugiausia rinkėjų yra šiose savivaldybėse: Vilniaus (apie 437 tūkst.), Kauno (beveik 264 tūkst.), Klaipėdos (apie 135 tūkst.), Šiaulių (apie 89 tūkst.) ir Panevėžio miestų (per 85 tūkst.). Tuo tarpu mažiausiai rinkėjų turi Neringos ir Birštono (maždaug po 4 tūkst.), Rietavo (apie 7 tūkst.), Pagėgių (per 8 tūkst.) ir Kalvarijos (beveik 10 tūkst.) savivaldybės.

Lyginant su 2011 metų savivaldos rinkimais, labiausiai rinkėjų padaugėjo Kauno rajono savivaldybėje (+ 3 265), o sumažėjo Kauno miesto savivaldybėje (– 8 794).