VRK atstovės stebėjo Sakartvelo vietos savivaldos rinkimus

2021-10-14

Spalio 2 dieną Sakartvele vyko vietos savivaldos rinkimai. Juos stebėjo daugiau kaip 31 tūkst. nacionalinių stebėtojų ir daugiau kaip 1000 tarptautinių stebėtojų, iš jų – dvi Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) atstovės – VRK narė Olga Kilkinova ir Rinkimų organizavimo skyriaus vedėja Reda Daniškevičiūtė.

VRK atstovės stebėjo Sakartvelo vietos savivaldos rinkimus

Kaip pažymi rinkimus stebėjusios VRK atstovės, šiuose rinkimuose buvo išbandyta naujovė – elektroninių technologijų panaudojimas skaičiuojant balsus. Šis pilotinis projektas buvo vykdomas 31-oje Tbilisio miesto  rinkimų apylinkėje. Jose buvo įrengtos elektroninės balsadėžės, kurios nuskenuodavo rinkėjo dedamą biuletenį. Tokiose apylinkėse vietoj 3 atskirų biuletenių buvo naudojamas 1 biuletenis, kuriame buvo sutalpinta 3 biuletenių informacija. Pasibaigus balsavimo laikui, paspaudus mygtuką elektroninė balsadėžė atspausdindavo balsų skaičiavimo protokolą su informacija kiek iš viso joje užfiksuota galiojančių ir negaliojančių biuletenių. Taip pat – kiek kokia partija ir kuris kandidatas gavo rinkėjų balsų.

Tokia balsavimo biuletenių skaičiavimo technologija Sakartvele buvo išbandyta kaip pilotinis projektas ir elektroninių balsadėžių pateiktų balsų skaičiavimo protokolų informacija jokios teisinės galios neturėjo. Rinkimų komisijų nariai skaičiavo biuletenius įprastu būdu, nes tik taip suskaičiuoti rezultatai turėjo teisinę galią. Vėliau abiem būdais suskaičiuotų biuletenių protokolai buvo sulyginami tik siekiant išsiaiškinti, ar juose esanti informacija sutampa.

Rinkimus stebėjusios VRK atstovės užfiksavo dar vieną Sakartvelo rinkimų organizavimo naujovę.  Šios šalies Centrinė rinkimų komisija įsteigė Informacijos apsaugos centrą, kuris rinkimų metu operatyviai apdorodavo visą žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose transliuojamą informaciją apie rinkimus, kandidatus, politinės kampanijos dalyvius bei paskleistas melagienas ir nedelsiant publikuodavo savo išvadas, kad rinkėjai būtų kuo greičiau informuoti apie realią situaciją ir Centrinės rinkimų komisijos poziciją vienu ar kitu klausimu. Taip pat, siekiant užtikrinti rinkimų skaidrumą, kiekvienoje rinkimų apylinkėje balsų skaičiavimo procesas buvo filmuojamas, o vaizdo įrašai publikuojami Sakartvelo Centrinės rinkimų komisijos svetainėje.

Remiantis Sakartvelo Centrinės rinkimų organizacijos duomenimis, iš viso šiuose vietos savivaldos rinkimuose buvo užregistruota: 16 kandidatų į Tbilisio merus, 24 kandidatai – į 4 miestų (Kutaisi, Poti, Batumi ir Rustavi) merus, 199 kandidatai į likusių 59 savivaldybių merus. Taip pat 1 866 kandidatai (1 728 pagal proporcinę ir 138 pagal mažoritarinę rinkimų sistemas) – į Tbilisio savivaldybės tarybą bei 21 527 kandidatai (18 896 pagal proporcinę ir 2 631 pagal mažoritarinę rinkimų sistemas) – į 63 savivaldybių tarybas. Kandidatus Sakartvele galėjo kelti politinės partijos ir iniciatyvinės grupės.

Sakartvelo vietos savivaldos rinkimuose balsavimo teisę turėjo beveik 3,5 mln. rinkėjų, iš kurių beveik 1,9 mln.  moterų ir daugiau kaip 1,6 mln. vyrų. 

Kontaktams: 
Tel. (8 5) 239 6295 
El. p. komunikacija@vrk.lt