Spalio 23 d. 1 val. nakties prasideda rinkimų agitacijos draudimo laikotarpis

2021-10-21

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad rinkimų agitacija, nepaisant jos būdų, formų ir priemonių, draudžiama likus 30 valandų iki rinkimų pradžios.

Spalio 23 d. 1 val. nakties prasideda rinkimų agitacijos draudimo laikotarpis

Draudimas galioja nuo 2021 m. spalio 23 d. 1 val. nakties iki pakartotinio balsavimo Kelmės ir Trakų rajonų savivaldybių tarybų narių – merų rinkimuose pabaigos, t. y. spalio 24 d. 20 val. Agitacijos draudimo laikotarpio ribojimai taikomi taip pat ir socialiniuose tinkluose skleidžiamai politinei reklamai. 

Draudžiama visa rinkimų agitacija, neatsižvelgiant į jos būdus, formą ir priemones, išskyrus išorinę politinę reklamą, iškabintą iki prasidedant šiam rinkimų agitacijos draudimui. Rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu jokių vaizdinių ir garsinių rinkimų agitacijos priemonių (išskyrus tas, kurias išleido Vyriausioji rinkimų komisija) negali būti balsavimo patalpoje ir 50 metrų atstumu aplink pastatą, kuriame yra balsavimo patalpa. 

Tokiais atvejais, kai Savivaldybių tarybų rinkimų metu tuo pačiu metu vyksta ir kitų rinkimų agitacija ir/arba agitacija dėl referendumo, tokia agitacija nepaisant jos būdų, formų ir priemonių, likus 30 valandų iki vykstančių rinkimų pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos, taip pat yra draudžiama. 

Rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu politinės kampanijos dalyviai socialiniuose tinkluose:

  • neturėtų atlygintinai skelbti jokių įrašų, įskaitant apmokėtus iki agitacijos draudimo pradžios;
  • neturėtų skelbti naujų agitacinio turinio įrašų, įskaitant kvietimą į rinkimus ar raginimą nedalyvauti rinkimuose; 
  • neturėtų keisti asmeninės paskyros nuotraukos ir viršelio į naują foto ar vaizdo informaciją su agitaciniais elementais, neturėtų atlikti jokių veiksmų (pvz., aktyviai komentuoti prie kitų įrašų), kurie naujai keltų susidomėjimą kandidatu;
  • turėtų atsisakyti informacijos apie rinkimų dienos renginius, kuriais išreiškiamas palaikymas ar žadama konkrečiu būdu balsuoti;
  • neprivalo pašalinti iki rinkimų agitacijos draudimo pradžios paskelbtų įrašų, tačiau neturėtų dirbtinai kelti susidomėjimą jais (pvz. komentuoti ankstesnių įrašų, naujai dalintis jais, ir pan.). 

Visuomenės informavimo priemonėms rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu draudžiama skleisti atlygintiną politinę reklamą. Interneto svetainėse, naujienų portaluose, spaudos leidiniuose draudžiama skelbti naujus specialiose rubrikose neatlygintinai skelbiamus kandidatų pranešimus bei komentarus. Iki agitacijos draudimo pradžios paskelbtos medžiagos nėra būtina pašalinti, tačiau ji neturi būti matoma pirmuose informacinių svetainių, naujienų portalų puslapiuose.

Rinkėjams šiuo laikotarpiu taip pat galioja rinkimų agitacijos draudimas, todėl jie:

  • neturėtų agituoti už politinės kampanijos dalyvius, įvardindami konkrečius kandidatus ar juos iškėlusias partijas;
  • neturėtų dalintis agitaciniais kitų asmenų įrašais;
  • neturėtų keisti asmeninės paskyros nuotraukos ir viršelio į paskyrą su agitaciniais elementais už konkretų kandidatą ar politinę partiją.

Primename, kad informacija apie vykstančius rinkimus, jų svarbą valstybės gyvenimui, atvykusių balsuoti rinkėjų skaičių, dokumentus, kuriuos būtina turėti balsuojant, kvietimas atvykti balsuoti ar kita informacija, kuria neraginama nedalyvauti rinkimuose, balsuoti už ar prieš kandidatą ar kandidatų sąrašą, nėra laikoma rinkimų agitacija. 

VRK ragina piliečius, pastebėjusius galimus politinės reklamos pažeidimus, pranešti el. paštu rinkim@vrk.lt. 

Kontaktams: 
Tel. (8 5) 239 6295 
El. p. komunikacija@vrk.lt