VRK nuomonė dėl projekto "Saugokime vyrus" ir mobiliosios laboratorijos

2018-10-09

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) 2018 m. liepos 27 d. savo socialinio tinklo „Facebook" paskyroje gavo žinutę, kurioje pateikta tą pačią dieną Visagine daryta autobusiuko, ant kurio užklijuoti lipdukai su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) logotipu, nuoroda į LVŽS interneto svetainę www.lvzs.lt ir užrašu „Projekto globėjas Ramūnas Karbauskis" nuotrauka bei klausiama, ar šis autobusiukas ir jo vykdoma veikla nėra politinė reklama.

VRK nuomonė dėl projekto
Peržiūrėjus LVŽS interneto svetainėje skelbiamą autobusiuko „Saugokime vyrus" (Projektas) mobiliosios laboratorijos lankymosi įvairiose Lietuvos vietose grafiką nuo 2013 m. ir susiejus jį su tuo metu vykusiais rinkimais, nenustatyta, kad šis grafikas būtų derinamas su rinkimų grafiku: 2013 m. kovo mėnesį vyko pakartotiniai rinkimai į Seimą vienmandatėse Biržų–Kupiškio Nr. 48 ir Zarasų–Visagino Nr. 52 rinkimų apygardose ir nauji rinkimai į Seimą vienmandatėje Ukmergės Nr. 61 rinkimų apygardoje, tačiau tais metais nei viename iš šių miestų autobusiukas nesilankė; 2014 m. gegužės mėnesį vyko Respublikos Prezidento rinkimai ir rinkimai į Europos Parlamentą, tačiau po rinkimų Projektas buvo tęsiamas iki metų pabaigos; 2015 m. kovo mėnesį vyko savivaldybių tarybų rinkimai, tačiau po rinkimų Projektas taip pat buvo tęsiamas iki metų pabaigos; 2016 m. spalio mėnesį vyko Seimo rinkimai, tačiau per šių rinkimų politinę kampaniją Projektas nebuvo vykdomas dėl Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimo; 2017 m. rinkimai vyko balandžio ir rugsėjo mėnesiais, tačiau Projektas pradėtas vykdyti tik spalio mėnesį; 2018 m. rugsėjo mėnesį vyko rinkimai į Seimą vienmandatėje Zanavykų rinkimų apygardoje Nr. 64, tačiau šios rinkimų apygardos teritorijoje esančiuose miestuose autobusiukas nesilankė.
Peržiūrėjus visuomenės informavimo priemonėse (internete) skleidžiamą informaciją apie Projektą, nustatyta, kad daugeliu atveju informuojama apie autobusiuko (mobiliosios laboratorijos) lankymosi vietas ir laiką, Projekto tikslus, naudą ir pan. visiškai neužsimenant apie Projekto partnerę LVŽS ar Projekto globėją R. Karbauskį. Straipsniuose, kuriuose plačiau aprašomas Projektas, R. Karbauskis minimas kaip Projekto globėjas nurodant, kad jo įmonės remia Projektą finansiškai, tačiau tai nėra akcentuojama ir sudaro nedidelę dalį visos straipsniuose pateikiamos informacijos. Informacija nebuvo užsakyta ir apmokėta.
Taigi, atsižvelgiant į tai, kad Projektas vykdomas nuo 2011 m., nuo 2013 m. LVŽS, skleisdama informaciją savo interneto svetainėje, ir LVŽS nariai, savanoriškai talkindami Projektui savivaldybėse, prisideda prie Projekto vykdymo ir yra laikomi Projekto partneriais, kad ant aptariamo autobusiuko (mobiliosios laboratorijos) LVŽS logotipas ir užrašas „Projekto globėjas Ramūnas Karbauskis" nėra skelbiami didesni ar labiau išryškintai nei kito Projekto partnerio Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos ir tiesioginio Projekto vykdytojo VšĮ „Medicina practica", nėra duomenų, kad autobusiuko grafikas būtų derinamas su vykstančiais rinkimais, kad visuomenės informavimo priemonėse skleidžiamoje informacijoje apie Projektą LVŽS ir (ar) R. Karbauskis nėra minimi arba minimi neakcentuojant, laikytina, kad tokiu autobusiuko apipavidalinimu siekiama informuoti apie Projektą, įskaitant jo partnerius ir globėją, o ne reklamuoti LVŽS ir (ar) R. Karbauskį, todėl nuspręsta, kad autobusiukas, jo vykdoma veikla ir apie jį skleidžiama informacija politine reklama nelaikytina.
 
 
Kontaktams: