VRK nariai stebėjo rinkimus į 13-tą Saeimą Latvijoje

2018-10-08

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) atstovai stebėjo 2018 m. spalio 6 d. įvykusius rinkimus į 13-tą Saeimą Latvijos Respublikoje. VRK atstovavo VRK narės Olga Kilkinova, Jūratė Lebedevienė ir Aistė Žilinskienė.

VRK nariai stebėjo rinkimus į 13-tą Saeimą Latvijoje
„Tauta, išmušė tiesos valanda!" – skelbė ištrauka iš senų latviškų laikraščių, eksponuojamų Nacionalinės Latvijos bibliotekos fojė Rygoje, šalia įėjimo į vieną iš 1 178 rinkimų apylinkių. Praėjusį šeštadienį, spalio 6 dieną, Latvijos piliečiai rinko 13-ąjį Saeimą arba 100-ą parlamentarų iš 16-os partijų sąrašų. 
Savo nuomonės išreikšti prie balsadėžių atėjo šiek tiek daugiau kaip pusė visų balso teisę turinčių šalies piliečių, t. y. 54, 59 proc. 
 
Latvijos Saeimos rinkimus Rygos ir Vidžemės teritorijose stebėjo ir Vyriausiosios rinkimų komisijos narės iš Lietuvos: Olga Kilkinova, Jūratė Lebedevienė ir Aistė Žilinskienė. VRK narės rinkimų dienos išvakarėse susitiko su Vyriausiosios rinkimų komisijos Latvijoje pirmininku Arniu Cimdarsu, aptarė rinkimų eigą, balsų skaičiavimo specifiką. 
 
Rinkimų dieną Olga Kilkinova, Jūratė Lebedevienė ir Aistė Žilinskienė lankėsi rinkimų apylinkėse Latvijos sostinėje Rygoje bei Jūrmaloje, esančioje Vidžemės regione. Čia stebėjo apylinkių komisijų darbą, informacijos žiniasklaidai pateikimo procesą. VRK narių aplankytose apylinkėse pažeidimų nepastebėta. 
 
Didžiausią dėmesį VRK narės iš Lietuvos skyrė balsų skaičiavimo procedūros stebėsenai Latvijoje, kur skirtingai nei Lietuvoje, balsai yra skaičiuojami skanuojant  skeneriu rinkėjų užpildytus rinkimų biuletenius. Vėliau balsus surūšiuoja speciali kompiuterinė programa. Latvijoje rinkėjai taip pat turi teisę balsuodami ne tik pažymėti kandidatus, kuriems skiria savo balsus, bet ir išbraukti tų kandidatų pavardes, iš kurių nori atimti balsus tame partijos sąraše, kurį pasirinko. Tuo tarpu Lietuvoje reitinguojami ne daugiau kaip penki politinės partijos sąrašo kandidatai, išbraukti nepatikusius kandidatus  galimybės nėra. 
 
Rinkimus Latvijoje laimėjo septynios partijos: socialdemokratų partija „Santarvė", partija „Kam priklauso valstybė?" (KVP LV), Naujoji konservatorių partija, liberalusis susivienijimas „Už plėtrą/ Už!", Žaliųjų ir valstiečių sąjunga, susivienijimas „Naujoji vienybė" ir Nacionalinio aljanso „Viskas Latvijai!" – "Tėvynei ir Laisvei" ir judėjimo „Už Latvijos nacionalinę nepriklausomybę susivienijimas". 
 
 
Kontaktams: