Vyriausioji rinkimų komisija paminėjo Pasaulinę rinkimų dieną

2018-02-01

Vakar Lietuvos Respublikos Seimo Europos informacijos biure įvyko Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) organizuota diskusija „Mažas rinkėjų aktyvumas rinkimuose: ar galime tai pakeisti?".

Vyriausioji rinkimų komisija paminėjo Pasaulinę rinkimų dieną

Konferencijos dalyvius sveikino VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė. „Rinkimai atlieka labai svarbų vaidmenį atstovaujamojoje demokratijoje. Tai pagrindinis mechanizmas, padedantis įgyvendinti tautos suverenitetą. Kitaip tariant, valdžia priklauso tautai, kuri šią valdžią po rinkimų perduoda į išrinktų tautos atstovų rankas. Visgi tikrovė yra kiek kitokia: vis mažesnė ir mažesnė visuomenės dalis dalyvauja priimant svarbiausius sprendimus valstybėje, o rinkimų rezultatai tampa tik dalies populiacijos nuomonės atspindžiu", – sveikinimo kalboje išreiškė susirūpinimą VRK pirmininkė. Taip pat pirmininkė atkreipė susirinkusiųjų dėmesį, jog „vyraujančios pasaulinės tendencijos liudija apie rinkėjų aktyvumo rinkimuose mažėjimą, tačiau daugybės tyrimų rezultatai rodo, kad rinkėjai nori dalyvauti politiniuose procesuose. Dar daugiau, jų dalyvavimas tikrai yra reikšmingas ir turi apčiuopiamą poveikį."

Į diskusiją įsitraukę Lietuvos Respublikos Seimo, akademinės visuomenės nariai, politinių partijų atstovai bei rinkėjai pateikė pasiūlymų, kaip padidinti rinkėjų aktyvumą. Siūlyta įstatymų leidėjui reformuoti rinkimų sistemą, atsisakant mažoritarinės rinkimų sistemos, padidinti balsavimo vietų skaičių, prailginti balsavimo laiką rinkimų apylinkėse. Be to, diskusijos dalyviai vieningai sutarė (tai pagrindžia ir empiriniai tyrimai), kad nepakankamai dėmesio skiriama moksleivių politiniam švietimui mokyklose, todėl būtina peržiūrėti švietimo programas ir jas koreguoti. Diskusijos pabaigoje, retoriškai buvo paklausta, ar aktyvumas yra tikslas savaime, ar siekiame gilesnio, turtingesnio, kūrybiškesnio požiūrio į demokratinį dalyvavimą ir pasitikėdami rinkėjų asmeninėmis galiomis visi kartu imsime auginti norą pasinaudoti savo teise daryti įtaką politiniams procesams? Čia pat vieningai buvo pritarta, kad rinkėjų aktyvumas pats savaime nėra tikslas. Todėl visos valstybės institucijos ir visuomeninės organizacijos turi sudaryti sąlygas rinkėjams gilesniam politinių procesų, vyksiančių valstybėje, pažinimui. Tik tokiu atveju rinkimų dieną prie balsadėžių sutiksime politiškai apsišvietusius, sąmoningus ir apsisprendusius rinkėjus.

Apskritojo stalo diskusijos Pasaulinei rinkimų dienai paminėti „Mažas rinkėjų aktyvumas rinkimuose: ar galime tai pakeisti? " vaizdo įrašą galite rasti ČIA.

 

Diskusijos nuotraukų albumą galima peržiūrėti paspaudus žemiau esančią nuotrauką.

 

2018 01 31

 

Kontaktams:
Tel.: (8 5) 239 6942
el. p.: komunikacija@vrk.lt