VRK paskelbė sprendimą dėl 2017 m. leidinio „Naisių žemė" atlikto tyrimo

2018-03-20

Vyriausiosios rinkimų komisijos (Komisija) darbo grupė atliko 2017 m. leidinio „Naisių žemė" Nr. 1 (7) tyrimą dėl galimai paskelbtos paslėptos, nepažymėtos politinės reklamos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko, Seimo nario Ramūno Karbauskio bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narės, taip pat Seimo narės Guodos Burokienės atžvilgiu.

VRK paskelbė sprendimą dėl 2017 m. leidinio „Naisių žemė

Tyrimo metu buvo analizuojamas leidinio „Naisių žemė" Nr. 1 (7) turinys, vertinama paskelbtos rašytinės informacijos bei vizualizacijų pobūdis, politikų ir politinių partijų paminėjimo kiekis ir kontekstas bei viešosios informacijos rengėjai. Šiais aspektais leidinio turinys buvo lyginamas su 2016 m. „Naisių žemės" antruoju numeriu Nr. 2 (6), kadangi LVŽS 2016 m. nurodė išlaidas už leidinį „Naisių žemė" (2016 m. Nr. 2 (6)) Seimo rinkimų Politinės kampanijos finansavimo ataskaitoje ir jos priede „Politinės kampanijos dalyvio ataskaita dėl politinės reklamos paskleidimo ir jos finansavimo šaltinių", kas byloja apie deklaruotą kaip reklaminį šio „Naisių žemės" numerio turinio pobūdį.

Atlikus turėtų duomenų analizę Komisija, vadovaudamasi Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymu, Visuomenės informavimo įstatymu bei darbo grupės išvada nusprendė:

1. Nepripažinti 2017 m. leidinio „Naisių žemė" Nr. 1 (7) partijos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komiteto pirmininko Ramūno Karbauskio politine reklama.

2. Perduoti išvadoje išdėstytą medžiagą Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai pagal kompetenciją įvertinti, ar 2017 m. leidinys „Naisių žemė" Nr. 1 (7) yra periodinis kultūrinės tematikos šviečiamojo pobūdžio informacinis leidinys ir įvertinti dėl galimų pažeidimų dėl duomenų nedeklaravusių viešosios informacijos rengėjų (skleidėjų), kurie tokią pareigą turi pagal Visuomenės informavimo įstatymo 24 straipsnį.

3. Pasiūlyti Lietuvos Respublikos Seimui įstatymu sureguliuoti, kad tuo pačiu pavadinimu, vis naujo turinio, vienodai apipavidalinti, paprastai vienodo formato ir apimties reguliariai leidžiami leidiniai nebūtų tam tikrais periodais leidžiami kaip reklaminiai, o tam tikrais periodais –  kaip informaciniai, kad neklaidintų skaitytojų ir nekiltų abejonių dėl tikrojo informacijos paskleidimo tikslo ir teisėtumo.

 

Kontaktams:
Tel.: (8 5) 239 6982
el. p.: komunikacija@vrk.lt