Diskutuota, kaip užtikrinti skaidrumą savivaldos rinkimuose 2019 m.

2018-06-19

Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija (VRK) kartu su visuomenine organizacija „Baltosios pirštinės" ir „Transparency International" Lietuvos skyriumi, birželio 18 d. pakvietė į diskusiją ,,Savivaldos rinkimai 2019: kaip užtikrinti skaidrumą?", siekiant aptarti būdus, kaip užtikrinti skaidrumą ir sąžiningumą bei užkirsti kelią korupcijai artėjančių savivaldos rinkimų politinės kampanijos ir pačių rinkimų metu.

Diskutuota, kaip užtikrinti skaidrumą savivaldos rinkimuose 2019 m.

Pasak Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkės Lauros Matjošaitytės, rinkimų komitetų idėja Lietuvoje nėra nauja – 2014 m. rinkimams į Europos Parlamentą buvo įregistruoti 2 visuomeniniai rinkimų komitetai, tačiau nė vienas nesurinko pagal įstatymą reikalaujamo parašų skaičiaus, o 2015 m. savivaldybių tarybų rinkimuose įregistruoti 58 visuomeniniai rinkimų komitetai.

„Su „Baltųjų pirštinių" pagalba patikrinome duomenis, kiek visuomeninių rinkimų komitetų turi ryšių su įvairiomis organizacijomis. Turime 58 rinkimų komitetus, 19 organizacijų turi panašius pavadinimus, iš jų 11 teikia ataskaitas Registrų centrui. Primename, kad visuomeniniai rinkimų komitetai finansines ataskaitas teikia tokia pačia tvarka ir terminais, kaip ir politinės partijos ar kiti politinės kampanijos dalyviai. Galbūt visuomeniniai rinkimų komitetai turėtų deklaruoti VRK, kad jie turi sąsajų su tam tikra organizacija, judėjimu, tada su įstatymų leidėjo pagalba sureguliuoti tuos klausimus ir stebėti keletą metų tos asociacijos finansinę veiklą", – sakė L. Matjošaitytė, diskusijos dalyviams pristačiusi VRK surinktus duomenis apie visuomeninius rinkimų komitetus.

Visuomeniniai rinkimų komitetai gali dalyvauti rinkimuose į Europos Parlamentą ir vietos savivaldos rinkimuose.

Diskusijos metu kartu su politikais, visuomeninių rinkimų komitetų, stebėsenos institucijų atstovais ir ekspertais svarstyta, kaip paskatinti politinių partijų ir visuomeninių komitetų vadovus imtis didesnio vaidmens, siekiant užtikrinti skaidrumą rinkimų metu, kokių teisės aktų pakeitimų reikėtų ir ką galima padaryti be jų.

Renginio vaizdo įrašą galite peržiūrėti paspaudę čia.

Renginio nuotraukas galite peržiūrėti žemiau.

Savivaldos rinkimai 2019: kaip užtikrinti skaidrumą?

 
Kontaktams: