Įvyko VRK spaudos konferencija Seimo rinkimams apibendrinti

2016-10-10

Šiandien (spalio 10 d.) Vyriausiosios rinkimų komisijos spaudos konferencijoje dalyvavo komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas, pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė ir UAB iTree Group generalinis direktorius Darius Lazauskas.

VRK išankstiniais duomenimis viso balsavusių Seimo rinkimuose – 50,5 proc. rinkėjų.

68-se vienmandatėse rinkimų apygardose pagal išankstinius rinkimų rezultatus turės būti skelbiamas pakartotinis balsavimas, kuriose, iš dviejų, daugiausia surinkusių balsų kandidatų bus išrinktas vienas Seimo narys. Pakartotinis balsavimas vyks š. m. spalio 23 d.

Š.m. spalio 30 d. VRK planuoja patvirtinti galutinius Seimo rinkimų rezultatus ir nustatyti, kas taps visų 141 mandato savininkais.

Seimo rinkimuose balsavusiųjų rinkėjų amžiaus nuo 25 m. iki 65 m. amžiaus. Rinkėjai iki 24 m. sudarė tik 8 proc. Rinkėjų, kurių amžius 74 m. ir daugiau aktyvumas siekė 14 proc. Aktyviau šiuose rinkimuose dalyvavo moterys, – 57 proc.

Pati aktyviausia rinkimų apylinkė šiuose rinkimuose - Jūreivių. Taip pat buvo aktyvūs Raseinių – Kėdainių apylinkės rinkėjai. Mažiausiai aktyvūs rinkėjai buvo Visagine.  

Negaliojančių biuletenių skaičius daugiamandatėje apygardoje sudaro 4,14 proc.

Jau nuo vakar VRK puslapyje jau galima rasti preliminarius rinkimų rezultatus, kurie nuolat yra atnaujinami. 12 val. VRK duomenimis daugiausiai mandatų turi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 20. Tėvynės sąjungai - Lietuvos krikščionims demokratams atitenka 19 mandatų. Lietuvos socialdemokratų partijai – 13 mandatų, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiui – 8 mandatai. Partija Tvarka ir teisingumas ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščionių šeimų sąjunga po 5 mandatus. Antikorupcinė N. Puteikio ir K. Krivicko koalicija yra surinkusi 6 proc. balsų, taigi mandato jie gauti negali, kadangi nepasiekė 7 proc. ribos.

Vienmandatėj rinkimų apygardoj negaliojančių biuletenių skaičius sudaro 5,7 proc. Turime ir išrinktuosius Seimo narius, tai – Ingrida Šimonytė, Leonard Talmont, Česlav Olševski.

Pirmininkas Zenonas Vaigauskas pasidžiaugė, kad Seimo rinkimai vyko laisvoje ir sąžiningoje aplinkoje.

Rinkimų kampanija vyko gana ilgą laikotarpį, t.y. 80 dienų iki rinkimų. Prie Seimo rinkimų agitacijos VRK prisidėjo organizuodama diskusijų laidas per nacionalinį radiją ir televiziją, kur galimybę pasisakyti turėjo visi kandidatų sąrašai ir komercines televizijas, skirtas kandidatams vienmandatėse rinkimų apygardose.

Socialiniai partneriai taip pat vykdė debatus, skirtus skatinti Lietuvos piliečius ruoštis bei atsakingai dalyvauti Seimo rinkimuose.

Šie rinkimai pasižymi ir tuo, jog nebuvo didesnių pažeidimų. Daugiausia nusiskundimų buvo dėl politinės reklamos. Kiti pažeidimai užfiksuoti dėl papirkimo, pavežėjimo atvejų, neblaivių asmenų atėjimas balsuoti, rinkimų stebėtojų „pagalba" balsuojant, agitacijos draudimo laikotarpiu vykdoma agitacija socialiniuose tinkluose ir kiti skundai.

Nuo pat rinkimų pradžios yra gauti 144 pažeidimai. Du ikiteisminiai tyrimai yra pradėti. Vienas jų Kaune, dėl padirbto parašo, kitas – Lazdijų raj., dėl balsų pirkimo.

Palyginus su 2012 m. šiemet Seimo rinkimuose nustatyta tris kart mažiau pažeidimų.

VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė pasidžiaugė, kad su kiekvienais rinkimais didėja rinkėjų netoleravimas papirkimui, rinkėjai tampa vis labiau pilietiški ir neleidžia sprendimų priimti kitiems, o sprendžia patys.

Spaudos konferencijos metu Zenonas Vaigauskas paaiškino, naujoji VRK informacinė sistema veikė sklandžiai, tačiau jei komisijos atstovai padarydavo klaidų įvesdami duomenis, jų paskelbimas sulėtėdavo. Tačiau darbas vyko sklandžiai, VRK Sekretoriato darbuotojai konsultavo rinkimų komisijos narius ir padėjo išspręsti iškilusius klausimus.

Buvo pastebėta, kad pirmuosius išankstinius Seimo rinkimų rezultatų balsus skelbti nuspręsta tik patikrinus duomenų pateikimo korektiškumą.