VRK jau pasiekia skundai dėl galimų rinkimų įstatymų pažeidimų

2016-05-31

Nuo pat š.m. balandžio 9-ąją startavusios politinės kampanijos pradžios Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sulaukia įvairių skundų, susijusių su galimais rinkimų įstatymų pažeidimais. Iki š.m. gegužės 26 d. užregistruota 15 su rinkimų kampanijos reklama susijusių skundų. VRK sudaryta Politinės reklamos ir rinkėjų papirkimo darbo grupė (Darbo grupė) ištyrė 9 skundus.

VRK jau pasiekia skundai dėl galimų rinkimų įstatymų pažeidimų

Šiuo metu priimti sprendimai dėl konservatorių koncerto Katedros aikštėje (papirkimas), dėl www.panskliautas.lt interneto svetainėje skelbtos publikacijos apie R. Karbauskį (politinė reklama), dėl www.delfi.lt paskelbtos publikacijos apie R. Karbauskį (politinė reklama), dėl Darbo partijos „Neringos šokių studijos" gimtadienio rėmimo (papirkimas), dėl Valstiečių ir žaliųjų sąjungos darželyje platinamų lankstinukų (politinė reklama) ir kt.

VRK sulaukia įvairiausių skundų dėl galimų pažeidimų: dėl paslėptos, nepažymėtos politinės reklamos, reklamos skelbimo žiniasklaidos priemonėse nepaskelbus kainų; dėl naudojimosi tarnybine padėtimi ir piktnaudžiavimu pareigomis; politinės reklamos skleidimo pirmame periodinio spaudos leidinio puslapyje.

Kadangi kiekvienas skundas ir patekta situacija dėl galimo pažeidimo yra skirtingi, kiekvienu atveju vertinimas yra individualus, atsižvelgiant į tyrimo metu surinktą medžiagą ir nustatytas aplinkybes. VRK vertina ir priima atitinkamą sprendimą kiekvienam pažeidimui atskirai, atsižvelgusi į tyrimo metu surinktą medžiagą. Darbo grupė, siekdama išsiaiškinti visas su gautais skundais susijusias aplinkybes, pirmiausia kreipiasi į skunde nurodytus asmenis ir/ar politines partijas, kurių prašoma pateikti informaciją, susijusią su skunduose pateiktomis aplinkybėmis. Vėliau, visą surinktą medžiagą Darbo grupė išanalizuoja, apibendrina ir, jeigu nereikia papildomo tyrimo, rengia išvadą ir sprendimo projektą, kurie pristatomi VRK posėdyje.

Darbo grupės vadovė L. Matjošaitytė paminėjo, kad dauguma Darbo grupei perduodamų skundų yra susiję su nepažymėta politine reklama ir rinkėjų papirkimu. Darbo grupės vadovė pastebėjo, jog pastaruoju metu sulaukiama nemažai skundų dėl rinkėjų papirkimo. Tai, matomai, susiję su tuo, jog rinkimų kampanijoje dalyvaujančios partijos ir rinkėjai akyliau stebi politinės kampanijos dalyvių veiksmus, auga rinkėjų netolerancija rinkimų įstatymų pažeidimams. Tačiau, atkreiptinas dėmesys, kad ne visi Darbo grupei pateikiami skundai ar pranešimai apie galimus rinkimų įstatymų pažeidimus pasitvirtina. Yra nemažai skundų, kuriuose nurodytos aplinkybės nepasitvirtina.