Referendumui būtinas piliečių parašų skaičius išliks tas pats

2016-07-28

Š.m. balandžio 7 d. Vyriausiojoje rinkimų komisijoje (VRK) užregistruota iniciatyvinė grupė privalomajam referendumui paskelbti dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 9 straipsnio pakeitimo įstatymo, š.m. liepos 14 d., pasibaigus įstatyme numatytam laikui rinkti parašus, VRK grąžino piliečių parašų rinkimų lapus. Pristatytuose lapuose buvo 860 piliečių parašų iš reikalingų 300 tūkstančių. Tai sudaro tik 0,29 procento reikalingų surinkti piliečių parašų.

Referendumui būtinas piliečių parašų skaičius išliks tas pats

Š.m. liepos 21 d. VRK posėdžio metu nuspręsta atmesti iniciatyvinės grupės reikalavimą paskelbti privalomąjį referendumą dėl Konstitucijos 9 straipsnio pakeitimo įstatymo.

Iniciatyvų, sumažinti piliečių parašų skaičių referendumams rengti, buvo ne viena, tačiau jos vis baigdavosi nesėkmingai. Paskutinis iniciatyvinės grupės bandymas pasižymėjo ypač mažu piliečių palaikančių šią iniciatyvą parašų skaičiumi.

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad referendumo agitacijai iniciatyvinė grupė pasinaudojo ir galimybe nemokamai surengti debatus Lietuvos nacionaliniame radijuje ir televizijoje, kurie susilaukė nemalonių atsiliepimų ir priekaištų dėl neapgalvotai švaistomų valstybės biudžeto lėšų, kurios sudarė apie 6 tūkstančius Eur.

VRK pažymi, kad iniciatyvinei grupei, kurios koordinatorius Vytautas Jurgis Kadžys, buvo išduota 12 000 piliečių parašų rinkimo lapų, tačiau iniciatyvinė grupė grąžino tik 42 pildytus piliečių parašų rinkimo lapus. Likusieji piliečių parašų rinkimo lapai buvo grąžinti tušti. Piliečių parašų rinkimo lapų spausdinimui buvo išleista 1 219,68 Eur valstybės biudžeto lėšų. Vieno dvipusės spaudos, numeruoto, atspausdinto, A3 formato lapo kaina – 0,10 Eur centų.

VRK atkreipia dėmesį, kad bet kuri iniciatyva, kaip ir minėtoji, valstybei kainuoja nemenkus pinigus, kadangi reikia atspausdinti parašų rinkimo lapus, užtikrinti agitacines laidas per nacionalinį transliuotoją. Esama situacija verčia galvoti apie piktnaudžiavimą, turint tikslą pasinaudoti referendumo laida. Todėl VRK svarsto siūlyti Seimui numatyti referendumo įstatymo pataisas, kuriose būtų numatyta, kad iniciatyvinei grupei nesurinkus 3-5 procentų reikalingų surinkti piliečių parašų, iniciatyvinė grupė privalėtų atlyginti patirtas išlaidas susijusias su referendumo agitacija.