Su kandidatais į savivaldybės tarybos narius ir merus supažindins VRK partnerių interneto svetainės

2014-12-10

Gruodžio 10 d., trečiadienį, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) surengė spaudos konferenciją „Kandidatų į savivaldybės tarybos narius (merus) prisistatymas rinkėjams".

Joje dalyvavo projektų „Renku merą", „Žinau, ką renku", „Man ne dzin", „Maps.lt", „Baltosios pirštinės" atstovai.

2015 m. kovo 1 d. turėsime išrinkti 1 524 savivaldybių tarybų narius, įskaitant 60 merų. Pasak VRK pirmininko Zenono Vaigausko, tikėtina, kad bus iškelta apie 14–16 tūkst. kandidatų. Visus juos pristatyti rinkėjams VRK padės partneriai, patirties ir pasitikėjimo įgavę ankstesniuose, Seimo, Lietuvos Prezidento, Europos Parlamento ar savivaldos rinkimuose.

Arvydas Dotas (Maps.lt) sakė, kad specialiuose internetiniuose žemėlapiuose galima stebėti toli gražu ne tik balsavimo eigą ar rinkimų rezultatus, bet ir jų tendencijas, prognozes, matyti rinkėjų demografiją. Šiais interaktyviais žemėlapiais, sukaupusiais daugybę vertingos informacijos, noriai naudojasi rinkimuose dalyvaujančių partijų štabai, kandidatai, politinės reklamos rengėjai, žiniasklaidos priemonės. A. Dotas pakvietė žurnalistus išsakyti savo pageidavimus, kokių dar duomenų reikėtų tokiuose žemėlapiuose.

Ne vienerių rinkimų patirtį turinčiai pilietinei akcijai „Baltosios pirštinės" savivaldos rinkimai bus pirmieji. Pasak jų vadovo Simo Simanausko, kaip ir anksčiau, bus siekiama to paties tikslo – skaidrių, sąžiningų ir garbingų rinkimų, jų pažeidimų atskleidimo ir paviešinimo. „Daug dėmesio skiriame regionams, susitikinėjame su savivaldybių rinkimų komisijų nariais, apsilankėme jau 41-oje iš 60 savivaldybių", – kalbėjo S. Simanauskas, paraginęs diskriminaciją dėl politinių pažiūrų patiriančius savivaldybių įmonių darbuotojus kreiptis į „Baltąsias pirštines" ar policiją.

„Pradėjome prieš metus, pastebėję jaunų žmonių, buvusių moksleivių, dabartinių studentų, aktyvų norą veikti ir paveikti politinius procesus", – sakė Aušrinė Diržinskaitė („Žinau, ką renku"). Tačiau rinkėjų galimybė bendrauti su politikais neapsiribos vien internetu – A. Diržinskaitė pažadėjo neformaliose vietose rengti kandidatų į merus debatus.

Į jaunų (18–30 metų) rinkėjų auditoriją orientuotas ir Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) vykdomas projektas „Man ne dzin". Pasak LiJOT prezidento Manto Zakarkos, šios amžiaus grupės rinkėjų aktyvumas nuolat didėja: jų dalis nuo 18 proc. 2012 m. Seimo rinkimuose išaugo iki 36 proc. per Lietuvos Prezidento ir Europos Parlamento rinkimus. „Sprendimas, kurį priimame patys, ir yra pats svarbiausias", – sakė M. Zakarka.

Partijos, kandidatai, dabartiniai merai, demografinė padėtis, finansinė regionų padėtis – visa tai rasti neseniai paleistoje, bet dar tobulinamoje interneto svetainėje rinkėjams pažadėjo viešosios įstaigos „Mūsų Baltija" direktorius Jonas Stankus („Renku merą"). Naujojoje svetainėje rinkėjai galės bendrauti su politikais, kandidatais į savivaldybių merus. Interaktyvūs svetainės puslapiai, kuriems duomenys bus gaunami iš VRK, norima informacija galės papildyti patys kandidatai.

Savivaldos rinkimai vyks 2015 m. kovo 1 d. Pirmą kartą Lietuvoj bus tiesiogiai renkami ne tik savivaldybių tarybų nariai, bet ir savivaldybių tarybų nariai – merai. Ligi šiol merus rinkdavo savivaldybių tarybos.