ESBO ekspertai domisi artėjančiais Lietuvos Prezidento rinkimais

2014-02-11

Vyriausiojoje rinkimų komisijoje (VRK) viešėjo Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro, įsikūrusio Varšuvoje, vyriausiasis patarėjas rinkimams dr. Richardas Lappinas ir rinkimų patarėjas Aleksejus Gromovas.

ESBO ekspertai domisi artėjančiais Lietuvos Prezidento rinkimais

2014-02-11

Vyriausiojoje  rinkimų komisijoje (VRK) viešėjo Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos  (ESBO) Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro, įsikūrusio Varšuvoje, vyriausiasis patarėjas rinkimams dr. Richardas Lappinas ir rinkimų patarėjas  Aleksejus Gromovas. 

Nuo 1991 m. ESBO siunčia ekspertų misijas į naujai prisijungusias valstybes nares, kad jie įvertintų ar valstybės laikosi prisiimtų reikalavimų, teikia joms rekomendacijas ir patarimus. Trumpalaikė ekspertų misija Lietuvoje viešėjo 2012 m. rinkimų į Seimą metu.

Šiais metais atvykę patarėjai rinkimams  didžiausią dėmesį skyrė artėjantiems Prezidento rinkimams, teiravosi apie teisinės bazės pataisas ir pakeitimus, pretendentų registracijos eigą, kokia tvarka patvirtinta parašų rinkimui, kaip jie bus skaičiuojami, ar rašysenos klastojimus nustato teismų ekspertai.

Stebėtojus domino ir techniniai, ir finansiniai klausimai: kompiuterinės programos, skirtos darbui rinkimų apylinkėse ir savivaldybių rinkimų komisijose, rinkėjų, balsuojančių užsienyje, elektroninė registracijos sistema, politinės reklamos stebėsena, reklamos laikas, įkainiai, lėšos.

Ekspertai teiravosi ar būtų naudinga, kad rinkimų laikotarpiu į Lietuvą atvyktų ESBO stebėtojai. VRK pagalbos prašymų neturi, ankstesnės misijos ekspertų rekomendacijos įvykdytos.

Sausio 23 d. ESBO Nuolatinės Tarybos posėdyje, Lietuvos nuolatinis atstovas prie ESBO, ambasadorius Giedrius Čekuolis, vadovaujantis Kopenhagos įsipareigojimais, oficialiai pakvietė ESBO - ESBO Parlamentinę Asamblėją, Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biurą ir ESBO valstybes - atvykti stebėti artėjančių Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų, vyksiančių š.m. gegužės 11 d., o taip pat š.m. gegužės 25 d. rengiamų rinkimų į Europos Parlamentą.