Prezidento rinkimus Lietuvoje stebės ir svečiai iš užsienio

2014-05-10

Į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) stebėti Prezidento rinkimus atvyko rinkimų organizatoriai iš 9 šalių centrinių rinkimų komisijų. Jie rinkimus stebės turėdami tarptautinių rinkimų stebėtojų statusą.

ŠiandienVRK ir kitų valstybių rinkimų organizatorių susitikime svečiai buvo supažindinti su pasirengimu Respublikos Prezidento rinkimams, reikalavimais kandidatams, rinkėjų sąrašų sudarymo tvarka, kaip ir kas kompiuterizuota rinkimuose Lietuvoje, buvo kalbama apie rinkimus į Europos Parlamentą, išankstinio balsavimo rezultatus, kaip sudaromi rinkėjų sąrašai, reitinguojami kandidatų sąrašai rinkimuose į Europos Parlamentą.

Taip pat aptartos ir rinkimų negerovės – balsų pirkimas, kaip su tuo kovojama.

Stebėtojus domino ir techniniai, ir finansiniai klausimai: kompiuterinės programos, skirtos darbui rinkimų apylinkėse ir savivaldybių rinkimų komisijose, rinkėjų balsavimo tvarka užsienyje, elektroninė rinkėjų registracijos sistema, politinės reklamos stebėsena ir kita.

Susitikime dalyvavo Ukrainos centrinės rinkimų komisijos pirmininkas Michailas Ochendovskij, Azerbaidžiano centrinės rinkimų komisijos pirmininkas Mazahir Panahov, Latvijos centrinės rinkimų komisijos pirmininkas Arnis Cimdars, kitų užsienio šalių rinkimų komisijų nariai. 

Rinkimais Lietuvoje domisi ir žurnalistai iš užsienio – Kinijos, Rusijos, Baltarusijos, kitų valstybių.

Pasirengimo rinkimams metu VRK viešėjo ir ESBO ekspertai. Jie parengė ir paskelbė ataskaitą apie pasirengimą Prezidento rinkimams Lietuvoje. ESBO nutarė rinkimų stebėjimo misijos stebėti 2014 m. Respublikos Prezidento rinkimų nesiųsti, Lietuvoje ankstesnės (Seimo 2012 m. rinkimų) misijos rekomendacijos sėkmingai vykdomos.

Rinkimus taip pat stebės jaunimo organizacijų atstovai iš Rusijos ir Baltarusijos.

Gausiausias Lietuvos politinių partijų ir kandidatų į Respublikos Prezidentus stebėtojų būrys. Šiuo metu registruoti 4005 stebėtojai nuo politinių partijų ir kandidatų, bet paprastai rinkimuose registruojame per 10 tūkstančių stebėtojų.

Rinkimus taip pat stebės „Baltosios pirštinės".