Stebės parlamento rinkimus Uzbekistane

2014-12-19

Uzbekistano centrinės rinkimų komisijos kvietimu, stebėti šioje Vidurinės Azijos valstybėje gruodžio 21 dieną vyksiančių Parlamento (Olij Madžlis) Įstatymų rūmų rinkimų išvyko Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas ir Rinkimų organizavimo skyriaus vedėja Reda Daniškevičiūtė.

Stebės parlamento rinkimus Uzbekistane

Įstatymų leidžiamoji valdžia Uzbekistane yra dvejų rūmų parlamentas (Olij Madžlis), sudarytas iš aukštesniųjų rūmų, Senato (100 narių) ir žemesniųjų – Įstatymų rūmų (120 narių). 16 senatorių skiria Prezidentas, 84 – renka savivaldos (sričių, rajonų ir miestų) tarybų deputatai. Abeji rūmai renkami penkerių metų kadencijai. Ministrų kabinetą skiria Prezidentas su Parlamento pritarimu.

Dar neseniai Uzbekistano nustatytas rinkėjų amžiaus cenzas (25 metai) buvo didžiausias pasaulyje, tačiau šiuo metu jis sumažintas iki 18 metų.

Dabartinis šalies prezidentas Islamas Karimovas Uzbekistaną valdo nuo 1990-ųjų kovo.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), rezervuotai vertinanti demokratijos procesus šioje šalyje, stebėti parlamento rinkimų yra nusiuntusi nedidelę misiją, kuriai vadovauja Nyderlandų Karalystės ambasadorius Danas Evertsas (Daan Everts).

Seimo valdyba į Taškentą komandiravo Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Uzbekistano Respublika grupės pirmininką Valerijų Simuliką ir grupės pirmininko pavaduotoją Kęstutį Masiulį.

Subyrėjus Sovietų Sąjungai, nepriklausomybę Uzbekistanas paskelbė 1991 m. rugsėjo 1 d. Lietuvos nepriklausomybę Uzbekistanas pripažino 1991 m. rugsėjo 30 d., Lietuva Uzbekistano – 1991 m. gruodžio 20 d. Diplomatinius tarpusavio santykius šalys užmezgė 1992 m. rugpjūčio 5 d. Lietuviai dėl vizų į šią šalį turi kreiptis į Uzbekistano Respublikos ambasadą Rygoje, uzbekai – į Lietuvos Respublikos ambasadą Maskvoje.

Pagal gyventojų skaičių (apie 28 mln.) Uzbekistanas užima 44-ą vietą pasaulyje – mažesnė už Lenkiją, bet didesnė už Rumuniją, pagal plotą (apie 450 tūkst. kv. km) Uzbekistanui tenka 56-oji vieta – mažesnė už Švediją, tačiau didesnė už Vokietiją.

Pagrindinės eksporto prekės – dujos ir nafta, medvilnė, auksas, mineralinės trąšos, metalai, tekstilė. Apie ketvirtadalis gyventojų yra žemiau skurdo ribos.

Pagal demokratijos indeksą (1,74) ši valstybė yra 164-oje vietoje pasaulyje, pagal korupcijos lygio (1,6) – 172-oje, pagal spaudos laisvės (92) – 189-oje, pagal verslo vystymosi sąlygas – 150-oje vietoje.

Uzbekistano teritorija iš kosmoso. NASA nuotr..