Savivaldos rinkimuose ketina varžytis dvidešimt trijų partijų kandidatai

2014-12-30

2015 m. kovo 1 d. savivaldos rinkimuose ketina dalyvauti 23 politinės partijos. Tai paaiškėjo gruodžio 29-ąją, paskutinę dieną, kai baigėsi įstatymu numatytas terminas, per kurį partijos Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) turėjo pateikti pareiškinius dokumentus.

Savivaldos rinkimuose ketina varžytis dvidešimt trijų partijų kandidatai

Naujųjų metų išvakarėse tai padaryti suskubo Žemaičių ir Lietuvos liaudies partijos bei politinė partija „Lietuvos sąrašas", savo kandidatų į savivaldybės tarybas sąrašus ketinančios kelti atitinkamai dviejose, septyniose ir trijose savivaldybėse. Antradienį rengiamame VRK posėdyje šios partijos užregistruotos dalyvauti savivaldybių tarybų rinkimuose.

Pareiškinius dokumentus – sąrašus savivaldybių, kuriose bus keliami kandidatų sąrašai (nariai ir/ar merai); sumokėto rinkimų užstato patvirtinimo ir kitus dokumentus – partijos VRK pradėjo teikti nuo gruodžio 6 d. Juos pateikti arba pateiktus dokumentus papildyti buvo galima iki gruodžio 29 d. Savivaldybių rinkimų komisijoms kandidatų sąrašai ir kandidatų pareiškiniai dokumentai turės būti pateikti vėliausiai iki 2015 m. sausio 15 d. 17 val.

Nuo spalio 1 d. iki gruodžio 6 d. savarankiškais politinės kampanijos dalyviais užsiregistravo 24 politinės partijos ir 58 visuomeniniai rinkimų komitetai. Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija nepateikė pareiškinių dokumentų kelti kandidatų sąrašus bent vienoje savivaldybėje. Kitos 23 partijos teiks 444 kandidatų sąrašus. Tad įskaitant rinkimų komitetus, savivaldybių rinkimų komisijos gali sulaukti iki 502 kandidatų sąrašų. Bet šiuo metu pareiškiniai dokumentai rinkimų komisijoms teikiami vangiai.

Iki antradienio pietų savivaldybių rinkimų komisijose parašų rinkimų lapai buvo parengti šimtui trylikai kandidatų sąrašų. Išdavus parašų rinkimo lapus, kandidatų sąrašo duomenys skelbiami VRK interneto svetainėje. Paremti išsikėlimą galima internetu. Teikti kandidatų į merus pareiškinius dokumentus taip pat neskubama. Todėl VRK interneto svetainėje šiuo metu skelbiami tik 37 savivaldybių pretendentai į merus. Tokių pretendentų yra 99.

Tikėtina, kad partijos bei rinkimų komitetai savivaldybių rinkimų komisijoms iš viso pateiks apie pusę tūkstančio kandidatų sąrašų, į kuriuos bus įrašyta apie 14–15 tūkst. kandidatų. Taip pat laukiama, kad bus pateikti pareiškiniai dokumentai užregistruoti apie 500 kandidatų į merus.

Visose 60-yje savivaldybių dėl tarybų narių mandatų varžysis trys partijos – Liberalų sąjūdis, Socialdemokratų partija ir Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai. 58-iose savivaldybėse konkuruos Darbo partija bei partija Tvarka ir teisingumas, 52-iose – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, 32-iose – Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai), 13-oje – Lietuvos lenkų rinkimų akcija. Kitos penkiolika politinių partijų savo kandidatų sąrašus kels nuo vienos iki septynių savivaldybių.

Iki sausio 20 d. turės būti pateikti pretendentų į kandidatus iškėlimą palaikančių rinkėjų parašai, kuriuos patikrinus kandidatai bus registruojami dalyvauti rinkimuose. Planuojama, kad kandidatų sąrašų rinkimų numeriai paaiškės sausio 26 ar 27 d., kai bus traukiami burtai. O kandidatus ir kandidatų sąrašus VRK paskelbs sausio 30 d.